لیگ قهرمانان اروپا در شب پایانی

 

از زمانی که این مسابقه‌ها با نام تازه خود برگزار می‌شود، هیچ‌گاه تیمی نتوانسته در فصل پس از قهرمانی، آن را تکرار کند و اگر امشب منچستری‌ها موفق به چنین افتخاری شوند، نام تیم خود را از این حیث تاریخی می‌کنند.

شیاطین سرخ تاکنون 3 بار فاتح این مسابقه‌ها شده‌اند و در 9 مسابقه‌ای که در همین چارچوب با بارسلونا برگزار کرده‌اند، برتری نسبی آماری با آنها بوده، آنقدر که 3 بار برده‌اند، 2 بار باخته‌اند و 4 بازی را با تساوی به پایان رسانده‌اند. جالب اینجاست که همه این بازی‌ها در مدت کمتر از 15 سال اخیر برگزار شده است.

وقتی منچستر و بارسا نخستین‌بار در تاریخ لیگ قهرمانان رو‌به‌روی هم قرار گرفتند، پپ گواردیولا (سرمربی فعلی بارسا) به‌عنوان بازیکن در میدان بود، همین‌طور پل اسکولز پرتجربه که آن زمان یکی از جوانان تازه‌نفس منچستری بود از سوی فرگوسن از دقیقه 66 به میدان فرستاده شد.

بارسلونا هم مثل منچستر امسال قصد تاریخی شدن دارد، این تیم که در این فصل رکوردی در تعداد پاس‌هایش به‌دست آورده؛ در صورت پیروزی در دیدار امشب به عنوان پنجمین تیمی در تاریخ اروپا مطرح خواهد شد که طی یک فصل، 3 جام (لیگ، حذفی اسپانیا و قهرمانی اروپا) را به دست می‌آورد.خط حمله بی‌نظیر این تیم متشکل از لیونل مسی، ساموئل اتوئو و تیه‌ری آنری که گهگاه آندرس اینیستا را هم در جمع خود می‌بینند، امسال خط آتش خطرناکی را راه انداخته، آنقدر که بارسا تنها در لالیگا و جام‌حذفی 151 گل زده است.

گواردیولا در راه بازسازی این خط آتش، به هر قیمتی بود، آنری و اینیستای مصدوم را به فینال رساند، ضمن این‌که مسی هم این هفته مقابل اوساسونا استراحت کرد تا در بازی با منچستر کاملا قبراق و سرحال ظاهر شود.

شاید مهمترین مشکل بارسلونا در خط دفاع باشد، جایی که دانیل آلوز و اریک آبیدال با محرومیت روبه‌رو هستند. رافائل مارکز مکزیکی و گابریل میلیتو هم دچار مصدومیت شده‌اند. چنین نقایصی در کنار حضور بازیکنان مخوفی چون رونالدو، رونی، برباتوف و ته‌وز در اردوی شیاطین سرخ، قطعا دلهره‌هایی را در دل گواردیولای جوان خواهد انداخت.

او از یاد نبرده است راهیابی چلسی به فینال منصفانه‌‌تر از صعود بارسلونا به این مرحله بود و به همین دلیل به هیچ وجه رقیب انگلیسی خود را دست‌کم نخواهد گرفت.

نگاهی به ترکیب اعلام شده 2 تیم نیز خالی از لطف نیست، ترکیبی که شاید یک یا دو تغییر تا لحظه مسابقه پیدا کند.

منچستریونایتد: ادوین فان درسار، جان اوشی، ریو فردیناند، نمانیا ویدیچ، پاتریس اورا، اندرسون، مایکل کریگ، پل اسکولز، کریستیانو رونالدو، پارک جی سونگ و وین رونی.

بارسلونا: ویکتور والدس، کارلس پویول، یحیی توره، جرارد پیکر، سیلوینیو، ژاوی، سرگی بوسکتس، آندرس اینیستا، لیونل مسی، ساموئل اتوئو و تیه‌ری آنری.

تماشای جنگ ستاره‌های تاکتیک‌پذیر برترین تیم‌های باشگاهی دنیا، فرصتی است که از کف فوتبالدوستان عاشق دیداری ناب و ممتاز، خارج نخواهد شد.

جام جم

/ 0 نظر / 13 بازدید